Gjithçka që duhet të dini për sytë e mbytur

Gjithçka që duhet të dini për sytë e mbytur

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë. Opsionet e trajtimit mund të përfshijnë si mjetet juridike medicinale ashtu edhe ato shtëpiake që përdorin përbërës natyralë.

Mosha luan një rol në sytë e mbytur, por faktorë të tjerë mund të kontribuojnë, kështu që mund të prekë edhe njerëzit e rinj.

Shumica e njerëzve vërejnë sy të mbytur kur shikojnë në pasqyrë. Pamja e saktë do të ndryshojë nga personi në person.

 • Sytë e mbytur mund të jenë të përhapura tek të rriturit e moshuar. dhe ekzaminoni fytyrën dhe sytë për të vendosur nëse trajtimi është i nevojshëm. Të jetosh.
 • Kur këto shkaqe korrigjohen, sytë e mbytur mund të zgjidhen pa trajtim të mëtejshëm. Kjo do të thotë që shkaqet mund të shmangen ose trajtohen në kohë të mirë për të parandaluar përsëritjen e syve të mbytur. Dehidratimi

  Shkaku më i zakonshëm i syve të mbytur është dehidratimi, ose të mos kesh ujë të mjaftueshëm në trup. Rritja e prodhimit të urinës, e cila mund të çojë në dehidrim. Në fakt, sytë "i zbrazët" janë një nga simptomat e nën ushqimit, siç raportohet në SM Journal of Nutrition and Metabolism. mpiksja. Gjumi me cilësi të dobët mund të shkaktojë sy të mbytur dhe njollë të lëkurës delikate pak poshtë syve.

  Sipas një raporti të vitit 2017, gjumi me cilësi të mirë ka elementet e mëposhtme të nevojshme:

  duke fjetur për pjesën më të madhe të kohës në shtrat sesa 20 minuta gjatë natës

  Ndërsa trupi plaket, ajo ka tendencë humbin kolagjenin. Vendi i parë ku humbja e kolagjenit është më e dukshme është lëkura nën sy. Humbja e kolagjenit bën që sytë të vendosen përsëri në prizat e syve, duke i bërë sytë të duken të fundosura. Ndonjëherë, humbja e peshës është mjaft dramatike për të bërë që enët e gjakut nën sytë të bëhen të spikatura, dhe lëkura të jetë transparente, duke prodhuar pamjen e syve të mbytur. mund të çojë në sy të mbytur. Si një shembull i efektit të ADN -së, pozicioni i syve në bazat është për shkak të gjenetikës. Këto humbje mund të shkaktojnë lëkurën në fytyrë në sag dhe sytë të shfaqen të mbytur. Këto efekte i atribuohen inflamacionit në enët e vogla të gjakut nën sy ose pasazhe të bllokuara të hundës, të cilat mund të shoqërohen me alergji. . Mbajtja dhe presioni i hundës janë simptoma të një infeksioni të sinusit dhe duhet të sillen në vëmendjen e një mjeku. Sytë për tu dukur të fundosur. Shumica e frakturave orbitale shërohen brenda disa javësh ose muajsh. Sidoqoftë, shumë fraktura janë fraktura të shpërthimit orbital, ku buza kockore e syrit është e paprekur, por dyshemeja e hollë e prizës së syrit ka prishur ose plasaritur. Syri është i zakonshëm në 29 përqind të frakturave orbitale. myceril qka eshte Këto mund të përfshijnë antibiotikë për infeksione të sinusit dhe antihistamines dhe pika të syve për alergji. Sidoqoftë, operacioni nuk është kurrë pa rreziqe. Mënyra më e mirë për të trajtuar frakturat e syve, rivendosjen e rregullsisë së syve dhe ekuilibrimin e vëllimit të orbitës së dëmtuar në rastin e dëmtimeve të syve. zvogëloni sytë e mbytur. :

  Qëndrimi i hidratuar

  Uji është gjëja më e nevojshme që trupi duhet të qëndrojë i shëndetshëm. Ndikon çdo organ në trup, përfshin më të mëdhenjtë nga të gjithë – lëkurën. Pirja e 8 deri në 10 gota ujë në ditë mund t’i ndihmojë njerëzit të shmangin sytë e mbytur. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), të rriturit u duhen rreth 7 deri në 9 orë gjumë për një natë, ndërsa foshnjat, fëmijët, adoleshentët dhe të rriturit më të vjetër mund të kenë nevojë për më shumë. H3>

  Sytë e mbytur tregojnë se lëkura poshtë syve ka humbur lëndët ushqyese. Hapësira poshtë syve mund të ushqehet me vaj bajame, i cili është i pasur me vitaminë E, një vitaminë jetike e lëkurës. Vaji i vitaminës E është gjithashtu një tjetër mundësi për ushqimin e lëkurës. Të dy vaji i bajames dhe vaji i vitaminës E janë në dispozicion për blerje në internet. Dhe ftohtësia e patates së papërpunuar zvogëlon inflamacionin e enëve të gjakut për të minimizuar ënjtjen dhe një pamje të errët. Patatet mund të aplikohen poshtë syve ndërsa shtrihen për rreth 20 minuta. Përdorimi i qeseve të çajit përmirëson sytë e mbytur duke promovuar qarkullimin dhe duke relaksuar nervat dhe muskujt e syrit. Shtrydhni lëngun prej tyre dhe sigurohuni që ata nuk janë shumë të nxehtë për zonën e hollë, të ndjeshme nën sytë. Vendoseni nën secilin sy për të paktën 10 minuta. Teaaji i zi është në dispozicion për blerje në internet. Feta e kastravecit mund të vendosen nën sy për një efekt ftohjeje dhe për të zvogëluar ënjtjen dhe zbardhjen e lëkurës. Kjo promovon shërimin e qelizave të dëmtuara. Kjo duhet të bëhet para se të shkoni në shtrat deri në 4 javë. dhe njollë. Shtë thelbësore që të holloni lëngun e limonit me ujë për të zvogëluar acarimin e lëkurës dhe për ta mbajtur larg syve vetë. Lëngu i limonit është i disponueshëm për blerje në internet. Simptoma të tjera, një person duhet të shkojë dhe të shohë mjekun e tyre. Sytë e thatë, ose të kuq

 • Lodhja që po vazhdon
 • Humbja ekstreme ose e pazakontë e peshës ose problemet e oreksit
 • nauze dhe çështje të tjera të tretjes
 • Bazuar në një provim fizik ose simptoma, një mjek mund të kërkojë teste të mëtejshme për të përcaktuar shkakun e syve të mbytur. Nëse ato janë të lidhura me plakjen ose gjenetikën, ato zakonisht nuk shkaktojnë probleme të tjera. duke shkaktuar depresion dhe ankth. UL> Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale .

  Top